U četvrtak, 29. svibnja 2025. godine, s početkom u 10:00 sati, u sali Općinskog vijeća Žepče održana je 6. redovita sjednica Općinskog vijeća, kojoj je nazočilo 23 vijećnika.
Sjednica je započela glasanjem o inicijativama koje su predložene na prethodnom zasjedanju. Jednoglasno je usvojena inicijativa vijećnika Roberta Bošnjaka o uređenju granica između općina Žepče i Maglaj na području naselja Čusto Brdo.
Inicijativa vijećnice Ane Zlovečere Jukić o produženju radnog vremena matičnog ureda i šalter sale nije dobila potrebnu podršku – uz četiri glasa za, tri suzdržana i šesnaest protiv, prijedlog nije usvojen. Također, odbijena je inicijativa o osnivanju Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Novom Šeheru. Inicijative vijećnika Dominika Lukića o proširenju gradskog vodovoda na izvorište Grab je jednoglasno prihvaćena.
U nastavku sjednice vijećnici su iznosili nove prijedloge i postavljali pitanja. Među njima, vijećnik Marko Jukić predložio je uvođenje SMS plaćanja parkinga te zatražio podatke o broju zahtjeva za građevinske dozvole koje su podnijeli mladi u 2025. godini.
Vijećnik Damir Jukić predložio je ukidanje vijećničkih naknada do kraja mandata u svrhu podrške izgradnji nove zgrade Doma zdravlja, kao i uređenje parka na mjestu stare škole preko puta zgrade Općine. Inicijativu vijećnika Damira Jukića, odnosno prijedlog rješenja problema u Bistrici dodjelom zamjenskog zemljišta u Poljima Općinsko vijeće nije prihvatilo, kao ni inicijativu obustave izgradnje zgrade općinske uprave dok se ne završi izgradnja zgrade Doma zdravlja sa stacionarom Žepče.
Vijećnik Matej Sinanović iznio je inicijativu za ponovno otvaranje poštanskog ureda u Ozimici te za izgradnju kružnog toka na magistralnoj cesti M-17, kod skretanja za Novi Šeher.
Vijećnik Nermin Bečić zatražio je predaniju i hitniju reakciju Kantona u vezi deratizacije i dezinsekcije šahtova u Begovom Hanu te postavio pitanje kada će biti asfaltirano naselje Pepelarska rijeka.
Vijećnik Amer Ahmić postavio je pitanje vezano za provođenje izbora u mjesnim zajednicama, odnosno odvijaju li se u skladu sa Statutom Općine.
Vijećnica Ana Zlovečera Jukić pokrenula je inicijativu za osvjetljenje Središnjeg spomen-obilježja u centru grada. Također je zatražila informacije o završetku adresnog registra te uputila pitanje o mogućem kršenju Zakona o depolitizaciji škola – odnosi li se to na članove Općinskog vijeća koji obnašaju dužnosti ravnatelja, pomoćnika ravnatelja i druge imenovane funkcije.
Vijećnik Sadžid Jusufović je uputio pitanje vezano za sufinanciranje projekata od strane mjesnih zajednica, točnije kada mogu izvršiti uplatu ka općini za te projekte.
Vijećnik Elvis Botić predložio je postavljanje oznaka da je grad pod video nadzorom te postavio pitanje zbog čega se mature završnih razreda u istoj školi organiziraju odvojeno. Također je predložio uvrštavanje točke dnevnog reda o izborima u mjesnim zajednicama.
Pomoćnica načelnika za graditeljstvo i prostorno uređenje, gđa. Brigita Lovrić, osvrnula se na više pitanja iz svoje nadležnosti. Istaknula je kako će prostor ispred nove zgrade Općine imati novi trg jednakih dimenzija kao onaj ispred Doma kulture, čime će grad dobiti dvije velike zelene površine. Što se tiče adresnog registra, kazala je da su izrađene pločice s kućnim brojevima i nazivima naseljenih mjesta, a podjela je već započela te se uskoro očekuje sveobuhvatna implementacija.
Načelnik općine Mato Zovko pozvao je na strpljenje kada je riječ o asfaltiranju puta prema Pepelarskoj rijeci te najavio da će dionice na kojima se trenutno izvode radovi na autocesti biti riješene kroz Sporazum o prijateljskom okruženju, uključujući i putni pravac u Ozimici.
Za šestu redovitu sjednicu, predložen je sljedeći dnevni red, gdje je dodana Odluka o izradi Programa kapitalnih investicija općine Žepče za period 2025-2029, kao četvrta točka dnevnog reda.
- Informacija periodično financijsko izvješće Proračuna općine Žepče za period 1-1.-31.3.2025. godine
- Izvješće o radu JU „Centar za socijalni rad“ Žepče za 2024. godine
- Izvješće o radu JZU „Gradska ljekarna“ Žepče za 2024. godine
- Odluka o izradi Programa kapitalnih investicija općine Žepče za period 2025-2029
- Prijedlog Odluke o načinu i proceduri ažuriranja Programa kapitalnih investicija općine Žepče
- Prijedlog Odluke o kriterijima rangiranja investicionih projekata za izradu Programa kapitalnih investicija općine Žepče za period 2025-2029
- Prijedlog Odluke o pretpostavkama, načelima i načinu izrade Programa kapitalnih investicija općine Žepče za period 2025-2029
- Prijedlog Odluke o prodaji nekretnina neposrednom pogodbom u KO Žepče – grad
- Prijedlog Odluke o načinu i uvjetima javne prodaje nekretnina u KO Žepče – van
- Prijedlog Odluke o prodaji zemljišta neposrednom pogodbom u KO Mračaj
- Prijedlog Odluke o pristupanju parcijalne izmjene Urbanističkog plana Begov Han po zahtjevu Elvira (Bakir) Beganović
- Prijedlog Odluke o usvajanju parcijalne izmjene Regulacionog plana „Novo Žepče“ po zahtjevu JU „Dom zdravlja sa stacionarom“ Žepče
- Prijedlog Odluke o usvajanju parcijalne izmjene Regulacionog plana grada Žepče po zahtjevu Općinskog načelnika
Dnevni red je usvojen jednoglasno.
Prvu točku dnevnog reda, Informacija o periodičnom financijskom izvješću Proračuna općine Žepče za period 1-1.-31.3.2025. godine je predstavio pomoćnik općinskog načelnika za gospodarstvo i financije Namik Maličbegović. Kazao je kako je davanje periodičnog financijskog izvješća zakonski propisana obveza. Prihodi su 25 % od planiranih, većina primitaka je od poreza na dohodak, prometovanje nekretninama i slično. Manji primitci su na stavkama prihodi od viših razina vlasti. Rashodi prate prihode i iznose 23%
Vijećnik Goran Jurić je ispred Povjerenstva za Proračun i financije ovu informaciju ocijenio kao detaljnu i pažljivo planiranu, te da se prema Proračunu Općina Žepče odnosi domaćinski.
Točka je usvojena sa 19 glasova za i 4 protiv.
Druga točka dnevnog reda, Izvješće o radu JU „Centar za socijalni rad“ Žepče za 2024. godinu je usvojena jednoglasno sa 23 glasa za.
Vijećnik Marko Jukić je predstavio izvješće Centra pohvalio način izrade i kazao da su troškovi egzaktno navedeni. Svi zaposleni odgovorno obavljaju poslove, te prema korisnicima imaju dostojanstven odnos. Pohvalio je i dobru suradnju s Općinom, putem koje je ove godine zgrada Centra za socijalni rad utopljena, urađena je nova fasada i postavljena nova stolarija. Napomenuo je da Centar namjenskih sredstava ne ostvaruje profit i da kroz tu prizmu treba promatrati ovo izvješće i kazao da će klub HDZ-a prihvatiti Izvješće.
Vijećnik Helmedin Kulašin je također pohvalio izvješće i kazao da su ostvareni konkretni rezultati, te da klub SDA podržava izvješće.
U Izvješću Centra za socijalni rad je navedeno kako je to specifična osjetljiva djelatnost putem koje se doznačuju sredstva za korisnike određenih prava:
Ukupno je doznačeno 10.017.659,35 KM sa svih razina vlasti.
Po stavci Smještaj u hraniteljsku obitelj (maloljetne djece sa smetnjama u razvoju i odraslih osoba sa psihofizičkim smetnjama) je isplaćeno 77.310,14 KM. Za civilnu invalidninu, pravo na dodatak za njegu i pomoć i ortopedski dodatak iz Federalnog ministarstva je uplaćeno 2.767.319,48 KM U kategoriji civilne žrtve rata je 36 korisnika i isplaćeno je 143.089,82 KM, a isplaćuje se 70% iz Federalnog ministarstva i 30% iz Kantonalnog ministarstva.
Pravo na zdravstveno preko Centra u 2024. godini je ostvarila 291 osoba.
U 2024. godini je petero djece upućeno na smještaj u ustanove socijalne zaštite (dugoročno bez roditeljske brige, bez roditelja i drugo). Smještaj u ustanove socijalne zaštite je osiguran za 74 osobe tijekom 2024. (centri za rehabilitaciju, dom za smještaj duševnih bolesnika), od toga Kanton je financirao 1.117.162,61 KM, a Federacija 230.500 KM.
U pravo za dječiji dodatak je uvedeno 1.667 korisnika, a isplaćeno 2.093.332,03 KM
U kategoriji roditelj – njegovatelj je 35 korisnika prava, 619 KM mjesećno se isplaćuje po njegovatelju, te je u protekloj godini ukupno isplaćeno 440.228,84 KM
Naknada porodiljama radnicama u iznosu od 1000 KM mjesečno je isplaćivana za 33 osobe i isplaćen je iznos od 1.123.025 KM Refundacija plaće i doprinosa u iznosu od 1.601 KM porodiljama koje su u radnom odnosu po novim izmjenama od 15.05.2024.godine isplaćivana su za 46 osoba u iznosu od 235.825,45 KM Naknada porodiljama koje nisu u radnom odnosu: za 128 porodilja je isplaćeno 1.504.153,95 KM Općinska pomoć obiteljima za svako rođeno dijete za 193 osobe u 2024 je isplaćena u iznosu od 41.200,00 KM
Ravnatelj Centra za socijalni rad Žepče Nedim Husičić je kazao da Centar radi i druge poslove poput posredovanja prilikom rastave braka (mišljenje o izdržavanju malodobne djece), posredovanje zbog nasilja u porodici, nadzor maloljetnih delinkvenata – suradnja sa sudom.
Izvješće o radu JZU „Gradska ljekarna“ Žepče za 2024. godinu se našlo na trećoj točci dnevnog reda. Vijećnica Tanja Radoš Kosić je kazala da je izvješće jako dobro sačinjeno i pohvalila je zaposlenike ljekarne koji su se stavili na raspolaganje da u bilo koje doba otvore ljekarnu i izdaju lijek u slučaju hitnosti. Vijećnik Helmedin Kulašin je također pohvalio izvješće i rad ljekarne, kao i vijećnik Elvis Botić.
U izvješću za 2024. godinu „Gradska ljekarna“ Žepče ističe neprekidan rad i osiguranje kontinuirane terapije pacijentima unatoč nestašici lijekova. Ostvaren je kvalitetan nadzor zaliha i suradnja s dobavljačima. Otvoren je depo u Novom Naselju koji omogućuje bolje snabdijevanje lijekovim ali i zapošljavanje mladih farmaceuta. Tri magistra su završila pripravnički staž, a dvoje studenata je odradilo praksu. Ključno dostignuće je i dobijanje certifikata AKAZ-a, što predstavlja značajan korak u unapređenju kvalitete i sigurnosti rada. Ravnateljica Luca Zovko je navela da je komunikacija s višim razinama vlasti je ograničena na ZZO, a redovito sudjeluju na stručnim edukacijama.
Izvješće je usvojeno sa 19 glasova za, 3 glasa protiv i 1 suzdržan glas.
Četvrta, peta, šesta i sedma točka dnevnog reda, vezane za izradu, ažuriranje, kriterije i načela za Program kapitalnih investicija Općine Žepče jednoglasno su usvojene sa po 23 glasa.
Preostalih šest točaka, vezanih za prodaju nekretnina, izmjene urbanističkih i regulacijskih planova te zahtjeve pravnih i fizičkih osoba (osma, deveta, deseta, jedanaesta, dvanaesta i trinaesta točka dnevnog reda) je prezentirala pomoćnica općinskog načelnika Brigita Lovrić i sve su usvojene jednoglasno.