U subotu, 5. srpnja 2025. godine, Žepče je ponovno bilo domaćin jednog od najprepoznatljivijih događaja u oblasti domaće poljoprivrede – 9. Sajma poljoprivrednih proizvoda „Dani maline i meda“. Sajam je i ove godine, u organizaciji Razvojne agencije Žepče (RAŽ) i uz podršku Općine Žepče, okupio više od 130 izlagača iz 33 grada i općine širom BiH, čime je potvrdio svoj značaj kao regionalni centar okupljanja malih proizvođača, inovatora i ljubitelja prirodnog i domaćeg.
U svečanom ozračju, sajam je otvorio predsjedavajući OV Žepče Edin Šišić, a prisutnima su se obratili i direktorica RAŽ-a Branka Janko te pomoćnik ministra za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu ZDK g. Ermin Tabak. Kroz pozdravne govore naglašena je važnost očuvanja domaće proizvodnje, bioraznolikosti i inovativnog pristupa poljoprivredi. „Ovaj sajam je više od tradicionalne izložbe proizvoda – on je platforma za stvaranje veza, razmjenu znanja i ideja, i mjesto gdje domaći trud dolazi do izražaja. U vremenu kad se borimo za očuvanje domaće proizvodnje i jačanje povjerenja u lokalne brendove, izuzetno je važno da prepoznamo i nagradimo inovacije. Naši poljoprivrednici su kreativni, prilagodljivi i vrijedni, i danas su pokazali da se i u malim sredinama mogu razvijati konkurentni i održivi proizvodi”, kazala je Janko.
Posebnu pažnju privukli su inovativni proizvodi, za koje su ove godine dodijeljene i posebne nagrade. Zlatna malina pripala je „Kozarskom polju“ iz Prijedora za peletirano gnojivo od ovčje vune. Srebrna malina osvojila je „Farma magaraca Mali Farmer“ iz Zavidovića za liofilizirano magareće mlijeko u kapsuli. Dvije brončane maline pripale su: KŠC Don Bosco Žepče za senzorni desert u kapsuli i STAP MILK, Zenica za dimljenu mozzarellu u obliku pletenice.
Ove godine sajam je imao i posebnu humanitarnu dimenziju. Prikupljena sredstva s manifestacije bit će donirana Aiši Delić iz Željeznog Polja, za potrebe liječenja, a koja je dugogodišnja sudionica sajma.
Posjetitelji su imali priliku uživati u bogatom cjelodnevnom programu koji je uključivao degustacije domaćih proizvoda, nastup KUD-a „Naši korijeni“ Bistrica, KUD „Slovo o Žepču“ i Udruga „Bošnjačko društvo“ Zavidovići, vojnički grah za sve posjetitelje koji je pripremljen od strane Oružanih snaga BiH, Topničke bojne 5 pješačka brigada Žepče, izbor najljepših štandova u osam kategorija i nagradnu igru sa sponzorskim poklonima koje su donirali 50-tak poslovnih subjekata.
Nagrade za najljepše štandove u 8 kategorija osvojili su OZZ Žepački Rolend Željezno Polje za jagodičasto voće, Pčelartsvo Brkić iz Banovića za pčelarstvo, Organska proizvodnja Marušić iz Kaknja za povrćarstvo, Habab Željezno Polje za prerađevine od voća i povrća, Biobelina Sarajevo za prirodnu kozmetiku, PG Pejić iz Teslića za sir i mliječne proizvode, Tradicionalni zanati Visoko za Stare zanate i Voćkica Jovanče Drvar za rakije i likere.
Izlagači su sajam opisali kao jedinstveno iskustvo: „Dolazimo već petu godinu i svaki put se vraćamo sa novim poznanstvima i narudžbama.“ – rekla je Jasmina iz Travnika, proizvođačica prirodnih sokova. „Za male poljoprivrednike poput nas, ovo je više od prodaje – ovdje gradimo reputaciju.“ – naglasio je Mitar iz Čajniča, pčelar. „Žepče zna kako organizirati događaj s dušom. Ovdje se osjećamo cijenjeno.“ – poručila je Ivana iz Usore, proizvođačica domaćih marmelada.
Sajam su podržale brojne institucije: Federalno i kantonalno ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo vanjske trgovine BiH, CIHEAM Bari i ProBio BiH projekat, i općina Žepče na čelu sa općinskim načelnikom Matom Zovko kao pokroviteljem cjelokupne manifestacije. Ovogodišnji 9. sajam “Dani maline i meda” još jednom je pokazao da poljoprivreda u BiH ima neiscrpan potencijal – ne samo ekonomski, nego i ljudski i kreativni.
Sponzori ovogodišnjeg sajma su i YIMOR doo DOmaljevac i Mega Diskont Marketi, MAPEK doo Žepče, LEDA doo Široki Brijeg i SYNGENTA i Poljoprivredne apoteke „EFEKT-COMERCE“ doo sjemenarna Brčko.
U okviru 9. sajma poljoprivrednih proizvoda „Dani maline i meda“ u Žepču, je održan stručni skup na temu „Autohtone sorte kao temelj ruralnog razvoja i budućnost poljoprivrede u BiH“, organiziran od strane Razvojne agencije Žepče u suradnji s projektom „ProBio BiH“. Susret je okupio brojne proizvođače i predstavnike općina, s ciljem razmjene iskustava i primjera dobre prakse u očuvanju i promociji domaćih genetskih resursa. Poseban naglasak stavljen je na sorte prilagođene lokalnim agroekološkim uvjetima koje imaju značajan potencijal za tržišnu valorizaciju, kao i na mjere koje općine i institucije mogu poduzeti za njihovu zaštitu i razvoj. Predstavljeni su konkretni primjeri iz prakse – od proizvođača koji imaju autohtone sorte u svojoj proizvodnji, do lokalnih samouprava koje kroz svoje programe prepoznaju važnost bioraznolikosti kao resursa za održivi razvoj ruralnih sredina. Događaj je zaključen neformalnim poslovnim druženjem i umrežavanjem svih sudionika, čime je dodatno ojačana suradnja među proizvođačima, institucijama i razvojnim projektima koji dijele zajednički cilj – očuvanje vrijedne poljoprivredne baštine Bosne i Hercegovine.